Kraftig økning i konkurser
I løpet av årets fire første måneder viser statistikken at antall konkurser og tvangsavviklinger har økt med 62,5 prosent i forhold til samme periode i fjor.
- Vi konstaterer at antall konkurser fortsetter å stige, sier Karl Erik Rørmark, underdirektør ved Løsøreavdelingen i en pressemelding.
Det var 801 flere konkurser i perioden 1. januar - 30. april 2009 enn i samme periode året før. Det tilsvarende tallet for tvangsavviklinger i samme periode var 135.
Størst økning i Nord-Trøndelag og Vestfold
Nord-Trøndelag er det fylket som har størst prosentvis økning i antall konkurser og tvangsavviklinger med 163,2 prosent. Vestfold følger like bak med en økning på 124,7 prosent.
Nedgang i Troms fylke
I Troms fylke har antall konkurser og tvangsavviklinger gått ned med 5,4 prosent fra i fjor til i år.
Les også: Stadig flere går konkurs
Hva er konkurs og tvangsavvikling
Konkurs åpnes når en person eller selskap ikke er i stand til å dekke sine forpliktelser eller når aksjekapitalen for selskapet er oppbrukt.
Tvangsavvikling åpnes når et selskap har meldt oppløsning, men unnlatt å melde endelig sletting i Foretaksregisteret - eller når et selskap etter gjentatte purringer fra Foretaksregisteret ikke har meldt inn styremedlemmer, styreleder, daglig leder og revisor. Et selskap kan også tvangsoppløses hvis det ikke sender inn årsregnskap.






Tips en venn